Prešovský samosprávny kraj – najbohatší kraj Slovenska

Autor: Ján Hudacký | 26.9.2013 o 18:21 | (upravené 26.9.2013 o 18:58) Karma článku: 10,40 | Prečítané:  2549x

Prešovský samosprávny kraj sa hrdí smutným prívlastkom „najchudobnejší". Myslím si, že v skutočnosti takým nielenže nie je, ale z niektorých hľadísk ho možno radiť k najbohatším krajom Slovenska. Napríklad pokiaľ ide o jeho možnosti v oblasti cestovného ruchu.

Aktuálne v  tejto oblasti, ktorú by sme mohli nazvať  neformálnym spôsobom väčšou fabrikou, pracuje 100 - 110-tisíc ľudí na Slovensku. Číslo by však pri najmenšom mohlo byť dvojnásobné. O tom, že rozvoj cestovného ruchu, ak ho správne uchopíme, prináša viac práce pre ľudí, svedčia aj štatistiky. Za prvý polrok nášho  pôsobenia  na ministerstve, prišlo na Slovensko o 11,7 percenta viac zahraničných turistov v porovnaní s predchádzajúcim rokom (za vlády Roberta Fica).

Keď sa pozrieme na malé rodinné penzióny či jednotlivé turistické atrakcie izolovane, vplyv cestovného ruchu na zamestnanosť nemusí byť až taký zrejmý. Z regionálneho pohľadu sú však možnosti cestovného ruchu pozitívne ovplyvniť zamestnanosť obrovské. Obzvlášť v zahraničí nájdeme množstvo príkladov, kedy sa cestovný ruch podieľa na zamestnanosti v obciach aj celou jednou tretinou. Cestovný ruch má navyše oproti iným investíciám jednu veľkú výhodu - je nutne zviazaný s daným regiónom. Veľký zahraničný investor sa jedného dňa môže rozhodnúť svoju továreň zbaliť a postaviť niekde inde. No Levoča či Bardejov budú vždy stáť na svojom mieste.

Verím, že  k ich rozvoju isto prispeje  aj novela zákona o cestovnom ruchu, ktorú sme prijali za môjho pôsobenia na ministerstve dopravy. Novela motivuje súkromné a verejné subjekty cestovného ruchu, aby sa spájali do destinačných organizácií a zároveň zavádza prehľadný systém ich financovania.  Cieľom novelizácie bolo tiež prispieť k boju proti „čiernemu ubytovaniu". Čím viac samosprávy vyberú na dani za ubytovanie a vložia do spoločnej organizácie, tým viac organizácia cestovného ruchu dostane dotácií od štátu. Poskytovanie dotácií krajským a oblastným organizáciám je nastavené tak, aby nadmerne nezaťažovali štátny rozpočet.

K rozmachu potenciálu, ktorý v sebe Prešovský kraj ukrýva, by určite pomohol aj zákon o Vysokých Tatrách.  Mohol by  byť dobrým nástrojom pre spoľahlivú, pravidelnú a predvídateľnú podporu, v podstate najväčšieho mesta na Slovensku, čo sa týka rozlohy.

Ako som už spomenul, Vysoké Tatry zďaleka nie sú jedinou atrakciou, ktorú Prešovský kraj môže návštevníkovi ponúknuť. Historické pamiatky, prírodné bohatstvo, kúpeľníctvo, ale aj tradičné remeslá či drobní poľnohospodári s kvalitnými domácimi produktmi - to všetko vytvára skvelé predpoklady na to, aby bol náš kraj jedinečnou a vyhľadávanou turistickou destináciou.

VÚC má veľa možností, ako môže rozvoju cestovného ruchu pomôcť. Spomeniem aspoň tri konkrétne nástroje z kompetencie VÚC. Prvým je rozvoj infraštruktúry, ktorý sa netýka len lepšieho využívania letísk či existujúcej železničnej dopravy. Budovanie a udržiavanie cyklotrás, turistických chodníkov a informačných tabúľ - to všetko má svoju úlohu pri poskytovaní kvalitných služieb a podieľa sa na zvyšovaní spokojnosti turistov. Druhým nástrojom je vytvorenie priestoru pre spoluprácu poskytovateľov služieb v cestovnom ruchu, aby sa zvýšil nielen počet turistov, ale aj počet ich prenocovaní. Oboje je nevyhnutné, ak chceme zvýšiť príjmy z turizmu. No a do tretice, podpora podnikateľov, ktorí priamo vytvárajú stabilné pracovné miesta.

Toto všetko sú  jednotlivo síce malé kroky, ich dopad je však veľký a spolu  môžu rozhodnúť o budúcnosti nášho kraja. Súčasná nečinnosť PSK ignoruje nesmierny potenciál, ktorý náš kraj v oblasti cestovného ruchu má a znamená obrovskú stratu príjmov a pracovných miest.

 

P.S: Dostavba rýchlostnej komunikácie je samostatný problém. O tom v niektorom z ďalších blogov.

 

Ján Hudacký

kandidát na predsedu Prešovského samosprávneho kraja

Podrobnosti o volebnom programe nájdete na mojom webe.

Sledujte novinky z volebnej kampane u mňa na Facebook stránke.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?